Aktuality

01. 3. 2013 11:26

3D databáze - tisková zpráva


V období od března 2012 do února 2013 byl našim sdružením Jurkovičův svět, o.s. ve spolupráci se slovenským partnerem Matúšovo kráľovstvo, o.s. z Piešťan řešen přeshraniční projekt "Interaktivní 3D databáze rozhleden česko-slovenského pohraničí", reg. č.: CZ/FMP/06/0201.

Projektem byly zmapovány česko-slovenské rozhledny a následně vytvořeno 18 modelů zastupující tyto reálné objekty nacházející se v území 3 moravských krajů (Zlínský, Jihomoravský a Moravskoslezský) a 3 slovenských krajů (Trenčianský, Trnavský a Žilinský).

Pro výběr vytvářených modelů bylo zohledněno kritérium především neopakovatelnosti, atraktivnosti a originálnosti objektů. Byly vytvořeny modely zaniklých rozhleden (rozhledna na Klepáči nad Trenčianskými Teplicemi), historických klasických kamenných (Cvilín nad Krnovem), pomníky na události a osobnosti z minulého století (Kudlichova rozhledna nad Úvalnem a rozhledna s kaplí na Kozubové v Moravskoslezských Beskydech), přetvořených telekomunikačních vysílačů (Lhotka u Hradčovic), novodobých - vzniklých v posledních 5 letech za přispění spolufinancování z fondů Evropské unie (U Křížku mezi Suchou Lozí a Březovou – 1 ze šesti rozhleden Východního Slovácka, Vartovna ve Vizovických vrších, Na Podluží na Hodonínsku, Přítlucká hora na vinicích Břeclavska a originální dvouvěžová s lávkou na Hraničním vrchu nad Městem Albrechtice či slovenské Rozbehy u Cerové v Malých Karpatech, Hrajky a Poľana u Myjavy a Marťakov kopec nedaleko Čadci); rozhleden, na nichž se podíleli pouze jejich vlastníci a nadšenci (Dalibor naproti Pálavy, Klucanina nad Tišnovem, či Na Skalce u Bojkovic). Většina reálných zpracovaných rozhleden je samostatně stojící v krajině s výjimkou slovenské Májky, která je součástí amfiteátru v podtatranské Východné.

Geografické zastoupení modelů (abecedně)

Česká republika

  • Jihomoravský kraj – Dalibor, Klucanina, Na Podluží, Přítlucká hora
  • Moravskoslezský kraj – Cvilín, Hraniční vrch, Kozubová, Kudlichova
  • Zlínský kraj – Lhotka, Na Skalce, U Křížku, Vartovna

Slovenská republika

  • Trenčianský samosprávný kraj – Hrajky, Klepáč, Polana
  • Trnavský samosprávný kraj – Rozbehy
  • Žilinský samosprávný kraj – Májka, Marťakov kopec

V rámci projektu vznikl i celobarevný skládaný informačně-propagační materiál pod názvem "Rozhledny jako na dlani…" s informacemi ke konkrétním 18 modelům a s fotografiemi a mapou rozhleden stojících v česko-slovenském příhraničí a 18 informačních směrovek k reálným rozhlednám.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií Operačním programem přeshraniční spolupráce Slovenská republika a Česká republika prostřednictvím Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.