Naučná ministezka
Královstvím rozhlednovým

České, moravské, slezské a slovenské země jsou zemským rájem to na pohled...
Osobitní neopakovatelnost a pestrost krajiny,  její blízká i vzdálená  zákoutí přírodních scenérií jsou nám prostřednictvím rozhleden a vyhlídek  „servírována”  takřka  jako  na  dlani.
Pozoruhodnost a neotřelost těchto staveb v krajině našeho domova z nich promlouvá již na několik lidských generací

(RaBe: Královstvím rozhlednovým)

Inspirace rozhlednami dala vzniknout naší originální a ojedinělé naučné ministezce, která Tě na 18 česko-slovenských zastaveních vtáhne do světa rozhledů a výhledů.

O naučné ministezce

Realizací dvouetapového projektu vznikla v bezprostřední blízkosti centra Luhačovic, svou koncepcí, netradiční tematická česko-slovenská 109 m dlouhá naučná rozhlednová ministezka Královstvím rozhlednovým.

Ta se v převážné délce točí kolem dvou dřevěných třímetrových  Totemus rozhlednum (rozhlednové totemy), do nichž je otisknuto 16 reliéfů rozhleden.
 
Naučný a vzdělávací podtext naší ministezky podtrhuje 19 zastavení s infopanely, které jsou věnovány, jak jinak než, rozhlednám a vyhlídkám ve 14 krajích České a čtyřech krajích Slovenské republiky.
Každému kraji je zasvěcen vždy jeden panel s reprezentativními zástupci těchto staveb, doprovozený konkrétním rozhlednovým příběhem.
Celá naučná ministezka začíná, a v podstatě i končí, u centrálního 19. panelu s mapou obou republik.
Součástí ministezky je i „nultý“ česko-slovenský rozhledník se směrovkami navigujícími k reálným rozhlednám.
 
Vše je s citem nám vlastním zakomponováno do obytného prostoru této části města tak, aby nebyl nikterak narušen vzhled a dopravní zatížení této lokality. Proto i potenciální návštěvníci k nám přijdou pěšky či na kole, k čemuž slouží i několik nainstalovaných laviček a cyklostojanů.
Jakýkoliv provoz cizích motorových vozidel je omezen zákazovou dopravní značkou a kontrolován Policií.

Ministezka rozšiřuje aktivity naší Minigalerie rozhleden, která unikátním způsobem, díky 3D modelům, představuje krásu těchto staveb.
 
Postup výstavby ministezky i provoz na ní je zdokumentován na obrázcích v naší fotogalerii.

Recept na podobné taškařice...

... smíchá se ideální prostor s kopcem nadšení a odhodlání, přidá se dostatek trpělivosti, špetka originálnosti a netradiční ojedinělosti, zalije se to stovkami hodin dřiny a potu všech zúčastněných a výsledek je za několik měsíců na světě…
 
Tož tak asi... Spíše ale nevař, můžeš připálit...!
 
Raději pojď s námi vstoupit do příběhů rozhleden a poznej, že naše země jsou opravdu skutečným Královstvím rozhlednovým...
 
Projekt je spolufinancován Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí prostřednictvím MAS Luhačovské Zálesí a spravovaného SZIF a MZe ČR.
 
  Jurkovičův svět          Minigalerie rozhleden
20. 04. 2018
...s ohledem na spolupořádání Mistrovství Moravy v orientačním běhu, konaném v okolí Luhačovic,
28. 03. 2018
Minigalerie rozhleden je po dobu Velikonoc uzavřená.
11. 04. 2017
Pro právě probouzející se 2017. turistickou sezónu na Luhačovském...
18. 01. 2017
Další otisk snažení Jurkovičova světa ze závěru roku 2016 v krajině...