Naučná ministezka
Královstvím rozhlednovým

České, moravské, slezské a slovenské země jsou zemským rájem to na pohled...
Osobitní neopakovatelnost a pestrost krajiny,  její blízká i vzdálená  zákoutí přírodních scenérií jsou nám prostřednictvím rozhleden a vyhlídek  „servírována”  takřka  jako  na  dlani.
Pozoruhodnost a neotřelost těchto staveb v krajině našeho domova z nich promlouvá již na několik lidských generací

(RaBe: Královstvím rozhlednovým)

Inspirace rozhlednami dala vzniknout naší originální a ojedinělé naučné ministezce, která Tě na 18 česko-slovenských zastaveních vtáhne do světa rozhledů a výhledů.

O naučné ministezce

Realizací dvouetapového projektu vznikla v bezprostřední blízkosti centra Luhačovic, svou koncepcí, netradiční tematická česko-slovenská 109 m dlouhá naučná rozhlednová ministezka Královstvím rozhlednovým.

Ta se v převážné délce točí kolem dvou dřevěných třímetrových  Totemus rozhlednum (rozhlednové totemy), do nichž je otisknuto 16 reliéfů rozhleden.
 
Naučný a vzdělávací podtext naší ministezky podtrhuje 19 zastavení s infopanely, které jsou věnovány, jak jinak než, rozhlednám a vyhlídkám ve 14 krajích České a čtyřech krajích Slovenské republiky.
Každému kraji je zasvěcen vždy jeden panel s reprezentativními zástupci těchto staveb, doprovozený konkrétním rozhlednovým příběhem.
Celá naučná ministezka začíná, a v podstatě i končí, u centrálního 19. panelu s mapou obou republik.
Součástí ministezky je i „nultý“ česko-slovenský rozhledník se směrovkami navigujícími k reálným rozhlednám.
 
Vše je s citem nám vlastním zakomponováno do obytného prostoru této části města tak, aby nebyl nikterak narušen vzhled a dopravní zatížení této lokality. Proto i potenciální návštěvníci k nám přijdou pěšky či na kole, k čemuž slouží i několik nainstalovaných laviček a cyklostojanů.
Jakýkoliv provoz cizích motorových vozidel je omezen zákazovou dopravní značkou a kontrolován Policií.

Ministezka rozšiřuje aktivity naší Minigalerie rozhleden, která unikátním způsobem, díky 3D modelům, představuje krásu těchto staveb.
 
Postup výstavby ministezky i provoz na ní je zdokumentován na obrázcích v naší fotogalerii.

Recept na podobné taškařice...

... smíchá se ideální prostor s kopcem nadšení a odhodlání, přidá se dostatek trpělivosti, špetka originálnosti a netradiční ojedinělosti, zalije se to stovkami hodin dřiny a potu všech zúčastněných a výsledek je za několik měsíců na světě…
 
Tož tak asi... Spíše ale nevař, můžeš připálit...!
 
Raději pojď s námi vstoupit do příběhů rozhleden a poznej, že naše země jsou opravdu skutečným Královstvím rozhlednovým...
 
Projekt je spolufinancován Evropským zemědělským fondem pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí prostřednictvím MAS Luhačovské Zálesí a spravovaného SZIF a MZe ČR.
 
  Jurkovičův svět          Minigalerie rozhleden
01. 01. 2024
s dostatkem zdraví a štěstí, ale i úsměvu !
01. 06. 2023
Informujeme návštěvníky, že Minigalerie rozhleden je
31. 03. 2023

Dnešního dne jsme v tradiční a osvědčené spolupráci se...

01. 05. 2021
Naučná stezka Královstvím rozhlednovým je přesunuta.